Αρχική Σελίδα

Τάξη Β’

Αρωματικά φυτά στη διατροφή μας.

Στα πλαίσια της περιβαλλοντικής αγωγής δουλέψαμε με τα παιδιά της Β’ τάξης το θέμα: <<Αρωματικά φυτά στη διατροφή μας>>

Η δασκάλα: Ευγενία Καραβυράκη

Συζητήσαμε για τα αρωματικά φυτά που χρησιμοποιούμε στο διαιτολόγιό μας. Αυτά μπορεί να είναι: Ο μάραθος, ο άνηθος, το κρεμμύδι, ο δυόσμος, η δάφνη, η αμπερόριζα, ο μαϊντανός, το σέλινο, ο βασιλικός το δεντρολίβανο και τόσα άλλα που πλουτίζουν την ελληνική χλωρίδα.
Στη συνέχεια φυτέψαμε σε ζαρντινιέρες και γλάστρες σπόρους των παραπάνω αρωματικών φυτών, ή φυτά όπως ρίγανη και δάφνη.
Τα παιδιά παρακολούθησαν με ενδιαφέρον το φύτρωμα των σπόρων και το μεγάλωμα των φυτών. Πήραν μέρος στις εργασίες που έπρεπε να γίνουν για να μεγαλώσουν τα φυτά. Παρατήρησαν τις διαφορές ανάμεσα στα διάφορα φυτά (σχήμα φύλλου και βλαστού, μυρωδιά, χρησιμότητα του καθ’ ενός). Με χαρά παρατηρούσαν μερικά φυτά να ανθίζουν. Πριν από το τέλος της σχολικής χρονιάς πήγαμε στο <<Λυχνοστάτη>> και είδαν τα παιδιά πολλά αρωματικά φυτά στο φυσικό τους χώρο.
Στο τέλος της χρονιάς τα παιδιά έφεραν χορταρικά που χρησιμοποιούνται στην Κρητική κουζίνα. Μαζί με τα διάφορα αρωματικά φυτά που καλλιεργήσαμε φτιάξαμε νόστιμες χορτόπιτες. Τις ψήσαμε στην ηλεκτρική κουζίνα του σχολείου και όλα τα παιδιά ενθουσιάστηκαν με τη νοστιμιά τους.

Δείτε τις Φωτογραφίες μας

Υπουργείου Παιδείας