Αρχική Σελίδα

54ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου Κρήτης
Δ1 Τάξη
Δασκάλα: Καρφή Μαρία

ΘΕΜΑ: «Το ψωμί: Απ’ το σπόρο ως τ’ αλεύρι.
Απ’ τ’ αλεύρι στο ψωμί και στα αρτοσκευάσματα».

Το πρόγραμμα εντάσσεται στην Αγωγή Υγείας.
Περνά μέσα από τη Μελέτη του Περιβάλλοντος τη Λογοτεχνία (Κείμενα της Γλώσσας μας, διηγήματα, ποιήματα, παραδόσεις, μύθους και ιστορίες, αινίγματα, φράσεις κ.ά.), την Αισθητική Αγωγή, την Ιστορία, τα Θρησκευτικά.
Ξεκινάμε με ερωτηματολόγιο ή θεματογραφία, που δίδεται στους μαθητές και γίνεται ενημέρωση γονέων. Τα παιδιά ψάχνουν πληροφορίες και προετοιμάζονται για το πρόγραμμα πριν αρχίσει η θεωρητική παρουσίαση στην πράξη.
• Μέσα από τη Μυθολογία παρουσιάζουμε τα Δημητριακά με το μύθο της Δήμητρας και Περσεφόνης και στη συνέχεια η Παρουσία τους στη Γραμμική Γραφή Β.
• Το αλέτρι των Μινωιτών.
• Μαρτυρίες του Ησίοδου, του Ομήρου, του Ηρόδοτου για το αλέτρι, το όργωμα κ.λπ.
• Θερισμός, Αλώνισμα: Παλαιότερα και σήμερα.
• Μύλοι, Χειρόμυλοι, Ανεμόμυλοι, Νερόμυλοι στην Κρήτη και αλλού. Γνώσεις για τους Αλευρόμυλους, Παραδόσεις.
• Φούρνοι: Παραδοσιακοί και σύγχρονοι.
• Προζύμι: Πως γίνεται; - Θρησκευτικές παραδόσεις για το προζύμι (ποιες μέρες το ζυμώνουμε), Μυστήριο Θείας Κοινωνίας Συμβολισμός,
• Το θαύμα των 5 άρτων
• Ο καλός σποριάς
• Αρτοσκευάσματα στις διάφορες θρησκευτικές γιορτές
• Πως φτιάχνουμε το ψωμί
• Το καθημερινό ψωμί ως είδος διατροφής
• Παραδοσιακά φαγητά με στάρι αλεσμένο, αλεύρι κ.ά. (χόντρος, κόλλυβα, λαζάνια, μαγγίρι κ.ά)
• Λογοτεχνική προσέγγιση: Διηγήματα, Ποιήματα, Παραδόσεις, Αινίγματα, φράσεις για το ψωμί, τους μύλους, τους μυλωνάδες, Παροιμίες.
• Κείμενα από το βιβλίο της Γλώσσας μας και το Ανθολόγιο, λεξιλόγιο του ψωμιού και των μύλων.
• Η αρτοβιομηχανία του σήμερα σε αντίθεση με τη λαϊκή τέχνη του ζυμώματος, του φουρνίσματος, του ξεφουρνίσματος, της μυρωδιάς του γλυκού ψωμιού της γιαγιάς .
• Εφτάζυμο στην Κρήτη. Οι μαθητές επισκέπτονται το φούρνο της γειτονιάς και βλέπουν το ζύμωμα, καθώς και άλλες διαδικασίες ψησίματος του ψωμιού.
• Ένα παλιό μύλο στο «Ζαρό» Ηρακλείου και βλέπουν τον παλιό τρόπο αλέσματος στο νερόμυλο. Το Λαογραφικό και Ιστορικό Μουσείο Ηρακλείου, όπου βλέπουν παλιά εργαλεία του οργώματος, του θερισμού, του αλωνίσματος, του ζυμώματος με διάφορες δραστηριότητες.
• Ζυμώνουν μόνα τους το προζύμι ή μαγιά και στολίζουν το παραδοσιακό τους κουλούρι με όμορφα σχέδια
• Βοηθούν στο σπίτι στο ζύμωμα διαφόρων ειδών, κουλουράκια λαδιού, πίττες, κέικ, ψωμάκια μικρά
Τέλος παρουσιάζεται το πρόγραμμα στους γονείς μέσα από τις δημιουργίες των παιδιών, φωτογραφικό υλικό και έκθεση. Επισκέφτηκαν την τάξη και οι άλλες τάξεις του συγκροτήματος. Γεύτηκαν παραδοσιακά γλυκά, ψωμί, κουλούρια, κρητικά παξιμάδια, λαζάνια και άλλα εκλεκτά παρασκευάσματα.
Οι εμπειρίες όλων ήταν αρκετές και ευχάριστες.

Δείτε τις Φωτογραφίες μας

Υπουργείου Παιδείας